המלצת קריאה: הספר חלונות בזמן / מאת: הרב ברג

חלונות בזמן – בשני חלקים

מאת הרב ברג

מה באמת קורה בראש השנה וביום כיפור?

מדוע חג הפורים הוא החג היחיד שיישאר בימות המשיח?

מדוע ראש חודש חשוון הוא היום האנרגטי ביותר בשנה?

הספר ״חלונות בזמן״ הינו אוסף ממיטב הרצאותיו של הרב ברג על משמעות החגים בראי הקבלה שלא הייתה ידועה עד היום. התפישה המוצגת בספר מתייחסת אל חגי ישראל כאל אירועים על ציר הזמן המקנים הזדמנות לקביעת מציאות חיובית יותר בזכות האנרגיה המתגלה ביקום באותו פרק זמן.

חלונות בזמן / מאת:  הרב ברג
 

מתוך  חלק א' – מבוא לראש השנה

"ראש השנה הוא אחד החגים המורכבים ביותר בתורה, אך למרבה הצער אין לרבים מושג

 מה משמעותו. בתורה, בפרשת פנחס, המציינת את כל החגים היהודיים, מוזכר גם ראש השנה, ומצוין שהוא חל בחודש השביעי ולא בחודש הראשון (כפי שאפשר לצפות מראש השנה). בפרק י"ב בספר שמות, חודש ניסן מוגדר כראשון בחודשי השנה. גם כל האסטרולוגים: הקבליים והקונבנציונליים רואים בניסן את החודש הראשון בשנה.

כיצד מיישבים סתירה, לכאורה, זו?

מקובל לומר שאנו נשפטים בראש השנה, בהתבסס על מעשינו בעבר, ושאם אנו זכאים להישפט בצורה נכונה, כיחידים הזכאים לסיכוי נוסף, אנו ממשיכים לשנה נוספת. לרבים משמעותה של שנה נוספת היא המשך הסבל, הכאב וההתפכחות מאשליות. אמנם הימים מתובלים לעיתים במעט עונג ואושר, אך האפשרות שכל 365 הימים שלפנינו יהיו מלאי סיפוק נראית לנו בלתי ניתנת להשגה.

הרעיון של ראש השנה, כפי שהוא מוכר היום בציבור, מוטעה ושונה מהמהות האמיתית של החג. במילים אחרות, עבור מי שאינן שומר את המצוות הקשורות לראש השנה ולפסח, הדבר היחיד שעוד נותר בשני החגים הוא התכנסות משפחתית וארוחת הערב החגיגית. זו הסיבה שרוב היהודים ממשיכים לציין את המועדים הללו.

למען האמת, הרעיון של ראש השנה איננו התכנסות משפחתית. ביום זה מוטב לבני המשפחה להתפזר, כי בראש השנה ניתנת רשות לשטן לקטרג על כל מי שימצא, ואם כל המשפחה מתכנסת, נחסכת מן השטן מלאכת החיפוש אחר האנשים.

נדיר לשמוע דעות הסותרות במידה כזו את המסורת הנהוגה, אלא כפי שכתוב בזוהר, שקבלה איננה מסורת, רבי שמעון מציע לזנוח את המסורת, כיוון שזו מציעה פירוש שגוי לתורה.

אנשים רבים מביעים דעות שונות ומביעים התנגדות לדעת רבנים בני דורנו, אך מעטים הם האנשים החיים כיום שיהיו מוכנים להתנגד לדעתו של ר' שמעון, שדמותו נשתמרה במשך 2000 שנה דרך ספר הזוהר. לפיכך, ראש השנה הוא כל דבר מלבד מסורת משפחתית וכינוס משפחתי.

ראש השנה הוא עניין רציני מאוד."

לספר בחנות און ליין לחצו כאן

קטגוריות : הרב ברג - המנהל הרוחני של המרכז לקבלה