הגשר שבין הבלתי נודע לנודע / פרק מהספר החדש של הרב ברג

מאז שנכנסתי לעולם המיסטיקה גיליתי עניין רב באסטרולוגיה, שכן הרגשתי כי יש בה יותר מכפי שמציעים הספרים שעוסקים באסטרולוגיה פופולרית. מה שנראה לי מטריד במיוחד היה הניגוד שבין המדע, האסטרונומיה והתרבות המערבית, מחד גיסא, ובין הממד המסתורי של האסטרולוגיה על השפעתה האפשרית על היקום ועל האדם הבודד, מאידך גיסא. התאכזבתי קשות מאיכות המחקר המדעי שמצאתי בעבודותיהם של מרבית האסטרולוגים.

בראשית שנות השבעים של המאה הקודמת, כשתהליך ההתפכחות בקרב הקהילה המדעית החל להתפשט, נותר שטח מדעי אחד שלא נגעו בו: מדע השמים. מדע האסטרונומיה, על הקשר הקוסמי שלו לנשמה, שללא ספק החל להתפתח כבר בעבר הרחוק, נותר גם היום סמל חזק כתמיד שמחייב הסבר מעמיק יותר של המחקר המדעי.

ההתמכרות הכפייתית לחקר הלא נודע ביקום שלנו ממלאת את לב האדם כבר מהרגע שבו עמד על דעתו ויכול היה להתבונן במבנה ובסדר של היקום. העניין הזה בעולם הקוסמי ובהשפעתו העצומה על ענייניו של האדם טבוע עמוק בקרב בני האדם. לאסטרונומיה נודעה מאז ומעולם משמעות רבה שחורגת מעבר לעניינים הפשוטים שבניווט.

הסגידה הקדומה לגרמי השמים והאסטרולוג המיסטי, שפרשנותו להשפעה הקוסמית שלהם ולקשר שלהם לגורל האדם ולעתידו, מעידים על מקורו הקדום של מדע האסטרונומיה. החידושים האחרונים בטכנולוגיה ומבול המידע בנוגע למערכות הקוסמיות מוכיחים שהיקום מורכב ומסובך בהרבה מכפי שחשבנו. ברור, שההבנה שיש לנו על אודות העולמות העליונים שמעבר לשמים נמצאת עדיין בחיתוליה, וכי האופי המדויק של האדם וקשריו עם היקום העצום שסביבו רחוקים מלהיות מובנים לגמרי.

כבר בימי קדם, התרגשו בני האדם לנוכח הגילויים שנמסרו להם מפי האסטרונומים והאסטרולוגים של העולם העתיק. אלא, שעם כל תגלית חדשה נראה המידע החדש מבלבל יותר ויוצר מבוכה רבה יותר ושאלות חדשות מאשר מספק בהירוּת ותשובות. ועכשיו, למרות ההתקדמות החברתית העצומה שאפשר לייחס לטכנולוגיות מתקדמות, מרבית בני האדם חושבים שערכים מדעיים מאיימים על עצם קיומם. כאשר פיזיקאים מסוימים מדברים על תופעה יוצאת דופן, שלפיה כוכב יכול לקרוס לגמרי ולהתכווץ לדרגה בלתי נראית כמו סוף הזמן והמרחב, אנחנו מתקרבים בהדרגה לניפוץ כל חוקי הטבע שמוכרים לנו. כאשר אנחנו מביאים בחשבון את ההשלכות החברתיות והמדעיות, עלינו לחפש את נקודת ההשקה שבין העל־טבעי והטבעי, או את הגשר שבין הבלתי נודע לנודע.

כשהגעתי אל הספר הראשון הידוע של הקבלה, "ספר יצירה", שחיבורו מיוחס לאברהם אבינו, הבנתי שכאן מצאתי את החוליה החסרה: חיבור שיעניק לי עולם ומלואו של חָכמה בתחום האסטרולוגיה, על מלוא ההשלכות והחשיבות שיש לה בימינו. בספרי זה, אני מתכוון להסביר מה מצאתי. זהו מחקר מעמיק על תבונות חוץ־ארציות, על יחסים בין כוכבים, על אסטרונומיה ועל שדות אנרגיה קוסמית שינפצו את ספקנותם של רבים מאנשי החברה המערבית. במובן מסוים, משמש הספר הזה כמחקר של האסטרולוגיה כפי שפורשה בידי שרשרת ארוכה של מקובלים שחיפשו את המשמעות הבסיסית של היקום ואת השלכותיה על חייהם של בני האדם בעולם ארצי ובר־חלוף זה. הדבר שהדהים אותי יותר מכול בבואי לחקור את הנושא, היה השפה הקוסמית שבה השתמשו אותם מקובלים. וחשוב מזה, השיטה שאפשרה להם להשתמש בחכמת הקבלה כדי להבין את המציאות הבסיסית. הבנה זאת ענתה על שאלותיהם של המקובלים בנוגע לשאלות "איך?" ו"למה?" באו התבונות האלה לעולם ומהי מהות טבע המבנה הפנימי שלהן.

יחד, הובילו אותי כל הגורמים הללו לגילוי הערכים והאמִתוֹת הפשוטות שסייעו לי להסיר את מסווה המיסטיות שאפף זמן רב מדי את חקר מדע האסטרולוגיה.

המלצת קריאה – מתוך הספר "מודעות והיקום" מאת הרב ברג

מהדורה ראשונה בעברית  2017

חדש בחנויות המרכז לקבלה ובאתר

לחנות און ליין לחצו כאן

המלצת קריאה - מתוך הספר "מודעות והיקום" מאת הרב ברג מהדורה ראשונה בעברית  2017 חדש בחנויות המרכז לקבלה ובאתר

קטגוריות : הרב ברג - המנהל הרוחני של המרכז לקבלה