סכסוך כאמצעי להצלחה / קרן ברג

יש בקבלה מונח יפה שנקרא "זווג דהכאה". זה לימוד מעמיק, אבל בקצרה, פירושו שאנרגיה נוצרת לא על ידי שני אנשים שיש להם אותם רעיונות, אלא כאשר שני אנשים עם דעות שונות מוצאים דרך לכבד ולקבל את נקודת הראות של השני. במלים אחרות, יצירת מציאות שבה שתי הדעות יכולות להישאר שלמות.

הקבלה היא חכמה עתיקה שמסבירה כיצד אנרגיה זורמת ברחבי היקום ובחיים – הן ברמה רוחנית והן ברמה פיזית. הקבלה יכולה לספק הדרכה וכלים כיצד להתמודד עם קונפליקט ולפתור אותו, גם באופן אישי וגם באופן מקצועי.

הקבלה מלמדת אותנו שמטרת האנושות היא לשנות אנרגיה שלילית לאנרגיה חיובית, ובכך להפוך לסיבת גילוי האור וסילוק החושך. היות הסיבה היא מניע חזק מאוד בתוך כולנו: בדרכים רבות זה מה שעושה אותנו אנושיים, אבל בו בזמן זה גם יכול להיות סיבה להתנגדות ופירוד. יש בתוכנו כוח חזק אחר – האגו. האגו רוצה הכל. עבור האגו, לא מספיק להיות הסיבה. האגו אינו רוצה לשתף אחרים באור הזרקורים, ולכן מאתגר אותנו למנוע מאחרים את גילוי האור. אבל האגו קיים במיוחד כדי לאתגר אותנו להתגבר עליו, וכשאנו עושים כך אנו נעשים גרסה טובה יותר של עצמנו.

בתוך סביבת העבודה מתעוררים סכסוכים מדי יום ביומו, ורוב הזמן הם תוצאת האנוכיות הזו. אבל כשאנו יוצרים בתוכנו מודעות לכך שחילוקי דעות וסכסוכים הם האופן שבו האנרגיה נוצרת, ובונים סביבה שבה כל הדעות יכולות להתקיים זו לצד זו, אנו יכולים לשנות את המחלוקת לאמצעי חזק מאוד שיצור משהו מבריק מאוד.

דמו לעצמכם אש ומים. כאשר הם ביחד, מים ינסו לכבות את האש, והאש תנסה לאדות את המים, אבל אם תוסיפו כלי, האש והמים יוכלו להישאר ללא פגע ולהיות נאמנים למהותם האמתית – ואז נוכל להכין לעצמנו כוס תה.

מאמר לט' באב

הקבלה מלמדת שמה שיכול להיראות כניגוד אינטרסים עשוי למעשה להיות הזדמנות ליצור אנרגיה וחיוניות. בכל פעם שאנו רואים או חווים מצב שלילי, יש דברים שאנו יכולים לעשות כדי לשנות את החושך לאור, את המחלוקת להרמוניה ואת התסכול ליצירה. הנה כמה טיפים שהקבלה מלמדת אותנו:

1.חשוב שהדעות שלנו לא תהיינה דומות מדי. אם כל הוויכוחים והביקורות ייעלמו, אז כל הרעיונות וההתפתחויות האינטלקטואליות ייפסקו. הבדלים יכולים להיחשב חיוביים.

2. הקשיבו בלי שום שיפוט וביקורת למה שהאדם האחר אומר באמת. מצאו את הטוב, את האור, ברעיונות של האדם האחר [זו לא עבודה קשה יותר מאשר למצוא את הרע והשגוי]. בסופו של דבר, זה משתלם.

3. נסו לגלות אמפתיה והבנה ולהרגיש את האנשים האחרים שבסכסוך, נסו לדעת יותר עליהם, מי הם, איפה הם היו, ומדוע הם חושבים באופן שבו הם חושבים. אולי יש דרך אחרת, שלא חשבתם עליה קודם,  לראות אותם ואת דעותיהם.

4. התבוננו פנימה וחפשו לימודים שאתם יכולים ללמוד מהחוויה השלילית הזו, אולי בכך שתחקרו ותנסו למצוא היכן האגו שלכם היה מעורב בתהליך. התמקדו ב"להיות הסיבה" בכך שתשלטו על עצמכם, לא על האדם האחר או על המצב.

5. השתמשו במלים שלכם. אנו משתמשים בביטוי הזה עם הילדים שלנו, אבל זה גם מסר חזק למבוגרים. מצאו דרך לבטא זווית חיובית במה שיש לכם לומר. האם יש דרך להעביר את המסר שלכם ועדיין להישאר אדיבים וחביבים ולגלות אור במקום להפיץ חושך? האם יש דרך "להיות הסיבה" ולאפשר גם לאדם האחר או לאנשים האחרים להיות הסיבה?

6. היו זהירים, נבונים ושקולים עם האמת. בעוד שכן, חשוב להיות אמתיים ולומר את האמת שלכם, יש תמיד דרך לומר דברים שמכבדים גם את האמת של האחרים. זה לא קל, אבל זה מה שיוצר תוצאות מצוינות. יש קו דק מאוד בין יושר ודיסקרטיות.

אתגרים או סכסוכים הם עבורנו דרכים לבדוק את עצמנו ולהתחבר לחלקים הטובים ביותר שבעצמנו תוך כדי חיפוש החלקים הטובים ביותר של האחרים. ההזדמנויות המשמעותיות והחיוביות ביותר באות אלינו לעתים קרובות באמצעות ערוצים שיכולים להיראות שליליים. אם תשנו את האנרגיה שלכם במצב מאתגר, תופתעו לראות כמה פריון והצלחה אתם יכולים לעורר בעצמכם ובאחרים בסביבת העבודה שלכם.  

קטגוריות : קבלה עם קרן ברג