משאלת יום ההולדת שלי / קרן ברג

השבוע חל יום ההולדת שלי, ולכן באופן טבעי הרגשתי תמיד קרבה לפרשת השבוע הזה, פרשת נוח – סיפור תיבת נוח. יש חכמה אינסופית בפרשה הזו, וכל שנה כשאני לומדת ממנה, אני מוצאת דברים חדשים. השנה, הייתי רוצה לחלוק עמכם שלושה לימודים חשובים הכלולים בה, ואני חושבת שכולנו נוכל להפיק תועלת מהם. אני מקווה שהם יהדהדו בכם, כפי שהם מהדהדים בי.

מודעות שבועית

משאלת יום ההולדת שלי היא שכל אחת ואחד מכם תהיו מסוגלים לקחת לפחות אחד מהלימודים האלה ולהפנים אותו השבוע הזה, לשפר את חייכם בזכותו, ושהעולם כולו ישתפר כתוצאה מכך.

1. טפחו בתוככם אמפתיה לכל האנושות. למרות שנוח מילא אחר הוראות הבורא בשקדנות ובחריצות, בנה את התיבה וכינס את כל בעלי החיים, הוא לא התחנן לבורא שיציל את שאר האנשים, כפי שעשה משה, למשל. איזה לימוד עצום יש כאן! כאשר מישהו אומר לנו שבן משפחתו חולה, או שמישהו סובל כאבים, האם אנו באמת מנסים להיכנס לנעליו ולהרגיש מה שהוא מרגיש? כאשר אנו שומעים על מישהו ששרוי במצוקה, האם אנו מושיטים לו יד כדי לעזור לו לשפר את מצבו? פרשת נוח מזכירה לנו שלהיות רוחניים פירושו להיות מודעים גם לבורא וגם לכל האנשים שבחיינו.

2. ראו את האור… בכל דבר. המדרש אומר שנוח הקפיד מאוד להאכיל כל בעל חיים שהיה על התיבה. עבורנו, זוהי תזכורת לכוח שיש לנו להיות מודעים לאור שבכל יציר נברא – מהזבוב שעל שולחן ארוחת הבוקר שלנו ועד לכלב של המשפחה, ומהאנשים האהובים עלינו שגורלם כל כך חשוב לנו ועד לחסר הבית שאנו חולפים על פניו ברחוב. ככל שנוכל יותר לזהות ולהעריך את הקדושה שבכל הדברים, נוכל לחוות יותר קדושה בחיי היום יום שלנו.

3. העריכו את הזוהר, ואת כוח האחדות. במשך השנים שמעתי כל כך הרבה סיפורי נסים על כוחו של הזוהר, ספר החכמה העתיקה שממנו שאובה כל חכמת הקבלה. למשל, שמעתי פעם סיפור יפה על זוג שהתינוק שלהם אובחן כחרש לאחר לא בדיקה אחת, אלא שתי בדיקות. אבל לפני הבדיקה השלישית, הם קיבלו את ספר הזוהר מחבר, ואז ישבו יחד ולמדו ממנו. כשהגיע זמן הבדיקה השלישית – שערו בנפשכם – השמיעה הייתה נורמאלית. זה דבר מדהים, הלא כן? אבל הדבר המדהים אינו הנס. הדבר המדהים הוא הזוהר. הדבר המדהים הוא הלימודים שבו. הדבר המדהים הוא האחדות – החברות אשר הזוהר מעניק לה השראה, והדאגה של אדם אחד לאחר שמאפשרת לנס כזה להתרחש. אתם יודעים, חוט אחד קל מאוד לנתק ולקרוע. אבל אם יש לכם מאה חוטים יחד, לעולם לא תוכלו לנתק ולקרוע אותם. האיחוד של כולנו יחד הוא שיוצר את הנסים האלה. לכן, כאשר הרב ואני התחלנו לבנות את מרכזי הקבלה ברחבי העולם, עשינו זאת לא רק כדי שהם יהיו מרכזי למידה, אלא גם מקומות להיפגש וליצור חברויות ויחסי ידידות. אנו עלולים להיתקל באתגרים בחיינו, אבל כל עוד אנחנו מחוברים יחד באחדות, כל עוד יש לנו קהילה של חברים, יהיה תמיד עוד זוג ידיים שיעזור לנו לעבור את הסערות בשלום.

למרות ששלושת הלימודים האלה מאירים לנו מפרשת השבוע הזו, אני מאמינה שאנו יכולים להפיק מהם תועלת וליישם אותם בחיינו בכל יום של כל שבוע, בכל שבוע של כל חודש, בכל חודש של השנה.

כל עוד אנו נושמים, יש לנו מטרה, והמטרה הזו היא להצית את ניצוץ הבורא שקיים בתוכנו, ולהפוך את העולם למקום טוב יותר. זוהי משאלת יום ההולדת שלי השבוע הזה, זוהי תפילתי, שכולנו נמצא בתוכנו את המטרה הזו  ונגשים אותה.  

קטגוריות : קבלה עם קרן ברג