מודעות שבועית: תזריע מצורע / קרן ברג

מתוך הלב

המעשים הקדושים ביותר הם אלה הנובעים מהלב. למעשה הקטן ביותר יש הכוח לרומם את כל האנושות כאשר הוא נעשה מתוך אהבה.

מודעות שבועית: תזריע מצורע / קרן ברג

פרשת השבוע הזה, תזריע-מצורע, עוסקת במידה רבה בהשלכות של מעשינו. הפרשה נראית כרשימה של חוקים ותקנות לבני ישראל העוסקים בטהרה או בטומאה – רשימה שרובה נראית לא רלוונטית לנו כיום, מכיוון שאין לנו כהן גדול שיבדוק אותנו, וגם לא בית מקדש שבו נוכל להיטהר. אבל הזוהר אומר לנו שאנו יכולים למצוא את הרלוונטיות של הפרשה לימינו אפילו בשמה – מכיוון ש"תזריע" פירושה גם להרות, או במדויק יותר, "היא תהרה, או תתעבר".

התעברות היא דבר קצת מוזר בתורה. הוא לא תמיד ליניארי באפיו. למשל, אנו קוראים על אהבת יעקב לרחל, אבל יעקב הולך שולל ונישא לאחותה, לאה. נאמר שמחשבותיו של יעקב נסובו על רחל במהלך הזווג עם לאה, ולכן ניתנה זכות הבכורה לא לבן הראשון של לאה, ראובן, אלא לבן הראשון של רחל, יוסף. מה זה אומר לנו על התעברות? זה אומר לנו משהו שאנו כתלמידי קבלה שמענו ללא ספק פעמים רבות בעבר:

מודעות משפיעה על הכל. אם למעשים יש תוצאות [ואנו יודעים שיש להם], התוצאות האלה לא נובעות רק מהמעשים עצמם, אלא גם מהמקום שבו היה הלב שלנו כשהמעשים האלה התהוו.

כמובן, התורה מתייחסת לא רק לבריאת החיים. למעשה, הפסוקים העוסקים בהיריון ולידה בפרשות תזריע- מצורע מועטים יחסית בהשוואה למצוות אחרות הכלולות בהם. מה שהתורה מלמדת אותנו מתייחס לכל מה שאנו בוראים. בכל דבר אותו ניצור, המודעות תהיה גורם מכריע שישפיע על התוצאה הסופית.

זה נכון אפילו לגבי מעשים שנראים לכאורה חסרי כל משמעות. אם אישה מבקשת מבעלה להוציא את הזבל, והוא עושה זאת בחוסר רצון מופגן, איזו אנרגיה נוצרת בעולם כתוצאה מהפעולה הזו? קרוב לוודאי שלא חיובית ביותר. אבל מה הייתה התוצאה אם הוא היה מבצע אותה פעולה ממקום של הערכה גדולה? ולכן, אפילו המעשים הפשוטים והיומיומיים ביותר יכולים להפוך לקדושים כאשר הם נעשים עם ומתוך אהבה.

זה לימוד שצריך לתת לנו גם השראה וגם אחריות. לדעת שאנו יכולים לגלות אור בכל מעשה שאנו עושים! כאשר המודעות מאחורי המעשים שלנו היא מודעות של נתינה, נדיבות, אכפתיות, הערכה וודאות, אנו בפירוש בוראים סביבנו שדה כוח של אנרגיה חיובית. בנוסף, אנו תורמים לחיוביות הכוללת שנוצרת עבור כל העולם. מצד שני, אם אנו עושים מעשה מתוך קנאה, כעס, טינה, שיפוט או שנאה, האנרגיה שאנו יוצרים היא מהסוג השלילי.  בדרך זו, אנו יכולים להתחיל להבין שאין מעשים קטנים. אנו "מעברים" כל הזמן, בכל רגע של היום. כל דבר נלקח בחשבון, ומשפיע על הסך הכל.

השבוע, בואו נעשה כל מה שאנו יכולים ממקום של אהבה. לכולנו יש בחיים הדברים האלה שמרגישים כחובה לא נעימה, דברים שאנו לא כל כך נלהבים לעשותם. לחלק מאתנו זו ההליכה לעבודה, לאחרים זה יכול להיות התמודדות עם המחותנים,  או תשלום של חשבונות שוטפים.  במקום לראות דברים כמעמסה וכנטל, שינוי קטן במודעות יאפשר לנו לראותם כהזדמנויות להיות בוראים של אנרגיה חיובית יותר עבורנו ועבור העולם כולו. במקום לחשוש מההליכה לעבודה, נהיה אסירי תודה שיש לנו בכלל עבודה. במקום לשפוט את המחותנים שלכם, היו מאושרים על כך שהם נתנו לכם את השותפים הנפלאים לחייכם ואת המשפחה שלכם. במקום להיות מודאגים בגלל החובות שלכם, העריכו את העובדה שניתן לכם זמן שבו תוכלו למצוא את הדרך לשלם אותם. בכל מצב, כולל האתגרים שלנו, אנו יכולים ליצור משהו חיובי עם המודעות שלנו פשוט על ידי כך שנהיה אסירי תודה. עם ההתעוררות הזו של הכרת התודה אנו יכולים להגביר את אהבתנו לחיים ואת כל המשתמע מכך.

והדבר החשוב מכל: תנו אהבה. תנו אותה בחינם ותנו אותה מהר. מכיוון שיש בתוככם כמות בלתי מוגבלת של אהבה, ויכולת בלתי מוגבלת לאהוב, ויש בעולם כיום חוסר גדול כל כך באהבה.  

השבוע, תנו לכל מה שאתם עושים לצאת ישר מתוך הלב.

מי ייתן שזה יהיה הצפון האמיתי שלנו.  

מאחלת לכם שבוע מבורך

קרן   

קטגוריות : קבלה עם קרן ברג