האור שבפנים / קרן ברג

100 קילומטרים מתחת לאדמה, שורדים חום ולחץ עצומים, סובלים סבל בל יתואר, מתאחדים אטומי הפחמן בדרך מיוחדת היוצרת את היהלום. יהלומים הם אחד האוצרות היפים ביותר והמבוקשים ביותר בעולם. לאחר מה שנראה כתהליך שהיה משמיד כל דבר אחר, מתגלה היהלום. כנגד כל הסיכויים, הוא נולד ומתקיים למרות כל מצוקותיו. התוצאה היא אבן חן מבהיקה המורכבת מאוצר הטבע הקשה ביותר בעולם. הדבר היחיד שיכול לשרוט את היהלום הוא יהלום אחר. יופיו של היהלום נעוץ בכוחו, זהרו והאופן המיוחד של היווצרו. לאחר ששרד כל כך הרבה, הוא מתגלה על פני השטח חזק יותר וטוב יותר מאשר קודם לכן. הטבע תמיד רומז לנו על סודות החיים. היהלום משרת כדי ללמד אותנו שבאמצעות אתגרים וקשיים אנו מסוגלים להפוך לגמישים, קורנים, ואפילו בלתי פגיעים. כדי לפתח את נשמתנו, גם אנו חייבים לשאת אתגרים מסוימים. כל חוויות חיינו נועדו לשנות אותנו לגרסה טובה יותר של עצמנו ולעזור לנו להשלים לבצע את מטרת נשמתנו. אנו באים לעולם הזה כדי לחוות את הלחצים ואת החום העצום של החיים, אבל מה שאנו עלולים לשכוח במהלך הניסיונות הללו הוא שיש להם סיבה. השבוע, בעזרת היקום, אנו יכולים להתחיל לראות את האור הזוהר בתוך כל מצב, כל חוויה, וכל אדם. לא משנה כמה חום או לחץ אנו עשויים לחוש, כל מה שנחווה הוא לטובתנו ולתועלתנו. מכיוון שכולנו יהלומים בהתהוות.

האור שבפנים מאת קרן ברג

"וישב" הוא המצפן הרוחני שלנו השבוע הזה. "וישב" היא הפרשה התשיעית בתורה והיא מספרת את סיפורו של יוסף, אחד משנים עשר בניו של יעקב. יוסף לא היה אהוב על אחיו. הוא נראה להם כבן המועדף על אביהם. יוסף לבש כל הזמן את המעיל המפורסם, מרובה הצבעים, שנתן לו אביו, ורגשי הקנאה העזים שעורר באחיו גברו יותר ויותר. יוסף אפילו חלם שיום יבוא וכל משפחתו תשתחווה בפניו. הקנאה הפכה במהרה לשנאה, והאחים זממו להרוג את יוסף. הם לכדו אותו, אבל בסופו של דבר החליטו למכור אותו לעבד במצרים. מה מנסה התורה ללמד אותנו כאן? מה הטוב שיכול לצמוח מבגידת משפחתך? הסיפור ממשיך כשיוסף נמכר לפקיד בכיר במצרים. אבל התורה מספרת לנו שהבורא לווה את יוסף בכל אשר הלך והוא עלה והצליח. כתוצאה מכך, שגשג גם בית הפקיד הבכיר. בסופו של דבר קודם יוסף והופקד על כל ענייניו של אותו פקיד. יוסף היה ערוץ טהור לכל אורו של הבורא, ובזכות זה, כל מה שנגע בו והיה מעורב בו בורך על ידי הבורא. בנקודה זו בסיפור, אנו קוראים שאשתו של הפקיד הבכיר האשימה את יוסף והוא הושלך לכלא. יוסף היה איש צעיר שנבגד על ידי משפחתו, נמכר לעבדות, ואז הושלך לכלא על פשע שאפילו לא בצע אותו. החום והלחץ של החיים הופעלו על יוסף, אבל מה שאנו רואים כאן הוא יהלום נדיר ויקר בהתהוות. כל חוויה הובילה את יוסף אל מטרת חייו. יוסף שמר על המודעות שכל מה שהוא חווה זה תמיד לטובה, ושהאור תמיד אתו. בזכות זה, הצטיין יוסף אפילו בכלא, והפך לממונה על האסירים. התורה מלמדת אותנו שהבורא היה נוכח בכל צעד בתהליך של יוסף, מבגידת אחיו, מכירתו לעבדות, ואפילו מאסרו. 

פעמים רבות בחיים, אנו לא מסוגלים לראות את התמונה הגדולה ומה צופן לנו העתיד. בסופו של דבר, עזב יוסף את בית הכלא והפך למשנה לשליט מצרים. כל עושר מצרים זרם דרכו והיה בשליטתו. אם לא היה נמכר לעבדות, הוא לא היה מגיע בסופו של דבר למעמד שבזכותו יכול היה מאוחר יותר להציל את משפחתו ולהניע תהליך גדול הרבה יותר עבור הדורות הבאים. כמה פעמים אנו שוכחים את המודעות של יוסף ומוצאים את עצמנו מתלוננים על חיינו? כמה פעמים אנו מרגישים שהבורא תמיד אתנו, ושכל מה שמתרחש בחיינו הוא לטובתנו? אם היינו חשים כך, האם היינו אי פעם מרגישים צורך להתלונן, לדאוג או לכעוס? האם היינו מוצאים את עצמנו מקנאים או שונאים?

פרשת "וישב" מלמדת אותנו שהבורא אכן פועל בדרכים מסתוריות ושתפיסתנו את תכנית האב שלו מוגבלת מאוד. אנו לומדים שבתוך כל מצב נתון תמיד טמונה ברכה. אנו לומדים שחיוביות נוצרת מתוך שליליות. יש שמחה בידיעה שבסופו של דבר הכל לטובה. הבורא הוא מקור רק של טוב, וכתוצאה מכך, כל הבריאה שלו טובה. אנו רק חייבים להיות פתוחים לבטוח בכך יש תהליך. אהבת הבורא טמונה בכל חוויה שאנו עומדים בפניה. באותו אופן, בתוך כל אחת ואחד מאתנו נמצא גם אור הבורא. כשאנו יודעים שאור הבורא קיים בכל אחד, האם אנו יכולים אי פעם לקנא? האם אנו מסוגלים לראות מישהו כאויב? האם נוכל אי פעם לדחות יד מושטת לעזרה? ההבנה שהאור הוא חלק מכל מה שאנו חווים יכולה באמת לשחרר אותנו. אנו יכולים להשתחרר מפחד. אנו חופשיים לאמץ אלינו כל אדם וכל מצב בלב פתוח ואוהב.

במדיטציה שלנו השבוע הזה, אנו חודרים עמוק לתוך התודעה שלנו. כמו יהלומים הנמצאים 100 קילומטר מתחת לפני השטח, החכמה שבידיעת שלמות חייכם טמונה עמוק בתוככם. לכו מעבר לחשכת פחדיכם ולאפלת הבלתי נודע. היכנסו עמוק פנימה אל החלק האמתי ביותר שבכם. בתוכך שוכנים החכמה והאמון בתכניתו של הבורא. האמון והחכמה זוהרים כיהלומים באפלה. בתוכך קיימת הידיעה הפנימית שהבורא שלח אותך לעולם הזה כדי לשפר את רוחך ולנוע קדימה בדרך המודעות החיובית. אתם בוטחים בכך שלא משנה מה המצב הקיים לפניך, לא משנה כמה כואב הוא עשוי להיות, מעורב בכך טוב גדול יותר. האור נמצא שם אתך, בכל צעד בדרך, כפי שהיה עם יוסף. כל מי שאתם פוגשים הוא חלק מהטוב הגדול יותר הזה. חייכם זוהרים ונוצצים, מכיוון שאתם יודעים שהכל מתרחש רק לטובתכם. אתם יהלום בהתהוות. אין טעויות. יש רק אור, בתוכך, בתוך כל אחת ואחד, ובתוך כל מצב.

קטגוריות : קבלה עם קרן ברג