דרך הנשמה / קרן ברג

בחיים קיים לפעמים הלחץ להתאים את עצמנו לנורמות של החברה. בבית הספר, אנו עלולים לרצות להיות כמו כולם בתקווה להישרדות פשוטה בגיל ההתבגרות הקשה. אבל אפילו כמבוגרים, מכתיבים לנו הלחצים החיצוניים את הקריירות שלנו, עם מי להתחתן, במה להאמין, ואפילו למי ומתי להתפלל. לחצי החברה הללו הם מאוד אמתיים וחזקים. עבור חלקנו, הופכות ההשפעות הללו לרווחה והקלה מכיוון שהן מספקות דרך חיים סלולה מראש. אבל עבור אחרים, התנהגות בהתאם ללחצי החברה יכולה לגרום סבל גדול. עבור אלה שרוחם דורשת משהו שמחוץ לנורמה, ציות לקול החברה יכול ממש למחוץ את הנשמה.

האמת היא שכל אחת ואחד מאתנו הוא מיוחד, נדיר וייחודי. אנו לא חייבים ללכת בדרכו של אף אחד אחר מכיוון שלכל אחת ואחד מאתנו יש הדרך המיוחדת שלו בחיים. באנו לעולם הזה עם שליחות ומטרה מיוחדות ואישיות. רק כאשר אנו מתעוררים ומכבדים את הדרך הייחודית הזו חיינו משגשגים ופורחים עם משמעות אמתית. בזכות הנשמות האמיצות הללו שמעזות ללכת בדרך פחות סלולה יש לנו המצאות, עבודות גדולות של אמנות, ספרות ומוסיקה. אבל הליכה נגד הנורמות של החברה אינה מוגבלת רק לאמנות. בכל פעם שמישהו הולך אחר קריאת לבו האמתית, מתרחש קסם. הבחירה בין להקשיב לעולם הפנימי או לעולם החיצוני היא החוויה האנושית. אבל השבוע הזה, עולה עוצמת הקול הפנימי. היקום שולח לנו קריאה מעומק הנשמות שלנו להקשיב לקול הפנימי שלנו ולפעול בהתאם לקריאה האמתית ביותר שלנו. אנו זוכים באומץ להקשיב לקול הזה, לא משנה מה הוא מבקש מאתנו לעשות ולאן הוא רוצה שנלך. אנו נקראים ללכת, לעזוב מאחורינו את העבר, ולפרוץ קדימה אל הדרך הפחות סלולה – דרך הנשמה שלנו.

דרך הנשמה מאת קרן ברג

העזרה והתמיכה שלנו השבוע הזה באות מפרשת "לך לך", שפירושה לצאת. הפרשה שלנו מתחילה עם אדם ששמו אברם המדבר עם הבורא. הבורא אומר לאברם: "לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ". הבורא הוא מאמן החיים הראשון בעולם. הוא מעודד את אברם להיחלץ מהציפיות של משפחתו ומהנורמות החברתיות, ולפעול בעקבות הקריאה הפנימית שלו.  אברם ואשתו, שרי, יוצאים יחד לממש את חלומותיהם. הם מתבקשים לעסוק בדרך רוחנית כדי לטפח את אור הבורא שבפנים. כולנו מכילים את ניצוץ האור הפנימי הזה, שהוא מקור כל הטוב שבנו, כל האהבה, הנתינה, הכישרונות המבריקים, החלומות והייעוד האמתי ביותר שלנו. אברהם ושרי מתבקשים להמשיך ולחשוף את האני האמתי שלהם, ותוך כדי כך להצית את ניצוץ הבורא הפנימי שבתוכם.  כשהם עושים כך, מברך אותם הבורא במתנת השפע וההורות של הרבה דורות בעתיד.

 המסע הרוחני של אברם ושרי מתגלה בשינוי פיזי כלפי חוץ. הבורא קורא להם מעתה "אברהם ושרה", מעניק להם זהות חדשה שמייצגת את השינוי והצמיחה הפנימיים שלהם. הסיפור של פרשת "לך לך" הוא למעשה קורס הרוחניות הראשון בעולם. זה קורס התמחות בזכייה בכוח ובאומץ לנקוט בדרך גילוי הפוטנציאל הפנימי שלנו ומטרת חיינו. אברהם ושרה פילסו את הדרך הבלתי חרושה, והקלו בכך עלינו לעשות כיום בחיינו מה שהם עשו בעבר.

כמו נר שמכוסה בצל כבד, כך האור שלנו והייחודיות שלנו יכולים לכבות גם הם. נאמר שכאשר אנו מגיעים לשערי השמים, לא נישאל מדוע לא השגנו דברים גדולים כמו אחרים, אלא נישאל רק מדוע לא השגנו את הדברים הגדולים שאנו נועדנו להשיג. כל אחת ואחד מאתנו הוא יהלום נדיר עם מטרתו המיוחדת עלי אדמות ואם לא נפתח אותה ולא נזין אותה, יגרום הדבר לאור שלנו להתעמעם אט אט. אף אחד לא יהיה יותר מאוכזב מאתנו אם לא נקשיב ללחישות ולרצונות לבנו. עלינו לכבד את הקול הפנימי שלנו ולעשות את המסע הרוחני המוחלט שלנו, מכיוון שבעשותנו כן אנו מכבדים את האלוהות שבתוכנו, שרוצה רק לתת, לאהוב, ולדאוג איש לרעהו. הקריאה האמתית שאנו נקראים אליה מבוססת תמיד על שרות לאנושות בדרך כלשהיא. הדרך אל הנשמה שלנו והרצון לתת חד הם. הם זהים. השבוע ניתנת לנו האנרגיה הדרושה לפרוץ את המחסומים המעכבים אותנו ולזנק קדימה אל הדרך הרוחנית הפנימית הזו.

במדיטציות שלכם השבוע הזה, קחו את עצמכם אל חדר שקט, שבו, ועצמו את עיניכם. התחילו להבחין בנשימה שלכם. נשמו לאט, דמיינו  את עלייתם וירידתם של החזה והבטן שלכם הנעים פנימה והחוצה. הפנו את תשומת הלב שלכם פנימה. האם יש חלום שחלמתם פעם אבל אולי שכחתם אותו? האם אתם מרגישים שבעי רצון ומלאים? התחילו לדמיין דרך עפר קטנה באמצע של שדה. במרחק אתם יכולים לראות שהדרך מובילה אל אור בהיר. האור הזה קורא לכם. התחילו ללכת בדרך העפר הזו. עם כל צעד לכוון האור, אתם מרגישים כיצד גוברת נוכחותו של הבורא. אתם יכולים לשמוע את קול הנשמה שלכם הולך וגובר. מה הוא אומר? לאן הוא אומר לכם ללכת? לפעמים, דרך שהיא פחות סלולה היא הדרך שאנו חייבים ללכת בה לבדנו, אבל ככל שאנו ממשיכים ללכת, אנו יודעים שהבורא הולך עמנו ויעזור לנו בדרכנו. מכיוון שכאשר אנו מוכנים לעשות צעד אחד לקראת הבורא, הבורא יצעד עשרה צעדים לקראתנו. זוהי דרך רחוקה מדרך החברה, אבל זוהי דרך הנשמה שלנו. היא נסללה ורוצפה מתוך השמחה של השגת מטרת חיינו, ואין שמחה טובה ויפה מזו. 

קטגוריות : קבלה עם קרן ברג