קבלת החכמה שחסרה לנו / מיכאל ברג

אנו יודעים שכל חודש זמינה לנו מתנה מיוחדת. וכשאנו נכנסים עכשיו  אל חודש אייר, מזל שור, ישנם כמה רמזים לגבי אחת המתנות העיקריות שלו – מתנת החכמה.

השם המפורש, ארבע האותיות של שם הבורא, מורכב מהאותיות י,ה,ו,ה. כל אות, כפי שלמדנו, היא ערוץ לאור, ולכל אחד משנים עשר חדשי השנה יש צרוף מיוחד של השם המפורש המקרין אל העולם הזה מתנות מיוחדות. הצרוף של חודש שור הוא יִהַהַוְ, צרוף שעליו אומר רבי יצחק לוריא, הארי, שהוא מעניק את מתנת החכמה. בזכות הצרוף המיוחד הזה של חודש שור, יש לנו הזדמנות לפרוץ ולהבין דברים שאנו לא יכולים להבין בזמנים אחרים של השנה.

יתרה מזו, המקובלים אומרים לנו שבאר מרים, שעקבה אחרי בני ישראל במשך 40 שנה במדבר, נוצרה בחודש שור. לבאר הזו, ממנה הם שתו, הייתה גם היכולת לפתוח את שערי החכמה וההבנה. לכן, צרוף השם המפורש של החודש הזה, ויצירת באר מרים בחודש הזה, הם רמזים לכך שחודש שור הוא החודש שבו אנו יכולים לזכות בחכמה, חודש שבו דברים יכולים להיפתח בפנינו, דברים שאחרת לא היינו יכולים להבין.

אבל חשוב גם להבין שאנו לא מדברים על חכמה במובן של הבנת חומר הלימוד, או הבנת האופן שבו העולם עובד וכיצד להיות עמו ביחסי גומלין. רב אשלג אומר משהו חזק מאוד בהקדמה שלו לתלמוד עשר הספירות: הזמן היחידי שבו אנו חווים סוג כלשהו של כאב הוא כאשר הדברים מתרחשים ואנו לא רואים בהם את האור או לא מבינים מדוע הם מתרחשים. אם הייתה לנו חכמה אמתית בנוגע לחיינו ולדברים שמתרחשים, שום דבר לא יכול היה להרגיז, לאכזב או להכעיס אותנו. אם כן, כאשר אנו מדברים על כוח החכמה הזמין בחודש שור יותר מאשר בכל זמן אחר בשנה, אין זו חכמה רק של לימוד, אלא גם חכמה שחסרה לנו בנוגע לחיים שלנו.

מדעות לחודש אייר מזל שור

לכן, מה שאנו רוצים לבקש בתחילת החודש הזה הוא ששערי החכמה יפתחו בפנינו כדי שנוכל להבין מדוע דברים מסוימים מתרחשים בחיינו. אם נוכל לקבל את מתנת החכמה הזו בחודש הזה, נוכל להתחיל להבין – לפעמים בשכלנו, לפעמים בלבנו, או לפעמים בנשמתנו – ותהיה לנו היכולת לסלק את הכאב שנגרם מחוסר החכמה.

יתרה מזו, אם כל אחת ואחד מאתנו היינו יודעים באופן אישי מי אנו באמת, וזה אומר לדעת מהו הפוטנציאל שלנו, לעולם לא היינו מרוצים מההישארות ברמות החיבור הנמוכות שבהן אנו נמצאים כרגע. אם הייתה לנו האפשרות להעיף מבט חטוף לעבר מי שאנו יכולים להיות, לעולם לא היה נוח לנו במצב הנוכחי שלנו; אלא היינו עושים כל כך הרבה יותר כדי לדחוף את עצמנו מעבר למקום שבו אנו נמצאים. אפילו אלה מאתנו שהם מחוברים, גדלים ומסוגלים למשוך אור וברכות לחיינו, כל אלה הם כאין וכאפס לעומת הפוטנציאל האמתי שלנו או הראיה האמתית שהיינו רואים אם הייתה לנו חכמה.

אם כן, כשאנו מכינים את הכלי שלנו לחודש שור, אנו מבקשים לקבל חכמה על חיינו ועל עצמנו, חכמה כפי שהיא מתייחסת לדברים שמטרידים אותנו ואיננו מבינים, ומבקשים שהשערים הללו יפתחו בפנינו. כשנעשה כך, נוכל להגיע לידי הבנה עמוקה יותר של מהותנו והפוטנציאל שלנו. מכיוון שאם היינו יכולים רק להציץ בכך, היינו דוחפים את עצמנו חזק יותר, משתנים במהירות רבה יותר, ומתחברים חזק יותר. אלה מאתנו שמבינים באמת, המוח שלנו יכול להיפתח, הנשמה שלנו יכולה להיפתח, והחכמה יכולה להיכנס אלינו, להפוך את הדברים לברורים ובהירים יותר, לעזור לנו לראות את הפוטנציאל שלנו, ולכן גם לדחוף את עצמנו לקראתו. ובחודש אייר, ככל שגדול יותר הרצון שלנו בכך, נקבל יותר ממתנת החכמה וההבנה. 

קטגוריות : קבלה עם מיכאל ברג