האור והאהבה של אהרן / מיכאל ברג

אנו נכנסים אל ראש חודש אב, או אל תחילת חודש אריה; החודש שהוא, באמת, החודש הפרדוקסלי ביותר בשנה. זה החודש שהיו בו, מצד אחד, מבחינה היסטורית, האתגרים הגדולים ביותר, אבל מצד שני, אנו יודעים שזה החודש שבו יתגלה המשיח, האור שיביא קץ לכאב, לסבל ולמוות. אם כן, זה בוודאי חודש חזק מאוד, ולכן, כשאנו נכנסים אליו, אנו רוצים להתחבר רק אל הצד החיובי שלו.

דרך רבת עוצמה לעשות זאת היא באמצעות אהרן, הכהן הגדול, ואחיו של משה. אהרן עזב את העולם הפיזי בראש חודש אב, ואנו יודעים ששום דבר אינו מקרי. לכן, אנו יכולים להבין שאהרן הוא באמת הצנור שייתן לנו את היכולת, האישית והקולקטיבית כאחת, לגלות את הכמות הגדולה ביותר של אור בחודש הזה.

מודעות לחודש אב מזל אריה / מיכאל ברג

הבורא בחר, ואהרן הסכים, להיות האדם, הערוץ, שבאמצעותו אור גדול יוכל להתעורר בחודש המאותגר פוטנציאלית הזה. אהרן והבורא הסכימו שאהרן יעזוב את העולם ביום הזה כדי שיוכל להיות המגן שלנו; האור של אהרן הוא אור ההגנה עבור חודש אריה… אור שבאמצעותו גם אנו יכולים לזכות להביא קץ לכאב, לסבל ולמוות. לכן, אם אנו לא מתחברים לאהרן כשאנו נכנסים אל ראש החודש, אנו לא יכולים לקבל גם הגנה עבור החודש הזה וגם כוח שיוכל לשנות אותו מחושך לאור. עם ההבנה הזו, אנו יכולים עכשיו לראות שקרוב לוודאי שאין אף זמן אחר בשנה שבו חשוב כל כך להתחבר אל המודעות עם אהרן, ולחיות יחד אתו.

אבל כיצד נחיה את החודש הזה עם אהרן?

מה ששומר את החושך בעולם הזה הוא המציאות של  שנאת חינם. שנאה היא הגורם לפירוד בין אנשים. ולא רק שלא הייתה בלבו של אהרן שנאה לאף אחד, הוא בפירוש הנשמה היחידה, או ההתגלות היחידה, של כל מה שהוא ההפך מפירוד וחורבן, מכיוון שכוח החורבן הוא כוח של הפרדה בין אנשים. אם כן, אהרן, לעומת זאת, מייצג את כוח האהבה והשלום.

יש מכתב יפה מהרב ברנדוויין לרב ברג שבו רב ברג מדבר על רגע בזמן שבו משה ראה שבני ישראל לא היו באמת ראויים לסיים את החושך, הכאב והסבל שלהם. לאחר שמשה ראה שבני ישראל נלחמים בינם לבין עצמם, מכים והורגים אחד את השני, הוא אמר: "אני מבין שחושך, כאב וסבל לא יכולים להסתיים… אין שום דרך שבה נוכל לסלק אותם. עכשיו אני מבין מדוע נועדו בני ישראל להישאר במצרים." ואז הוא שאל: "מהי סיבת השורש לכך שהם יישארו בחושך הזה?"

הבורא אמר לו מהו הצעד הבא: "קח את אהרן ולך אל בני ישראל. דבר אליהם ושכנע אותם, בעזרת כוחו של אהרן, לעורר אהבה גדולה ביניהם. ורק אם אתה ואהרן – ובמיוחד אהרן – תצליחו לשכנע את מיליוני בני ישראל לעורר אהבה גדולה, אז יש אפשרות ליציאת מצרים."

אם כן, כאשר אהרן הלך לבני ישראל במצרים, הוא אמר להם: "אני יודע שיש חושך, כאב, סבל ומוות איומים ונוראים. אבל האם אתם חושבים שעל ידי כך שתהיו רוחניים, או אפילו על ידי כך שתעשו את העבודה הרוחנית, תוכלו להביא את הגאולה? לא. זה לא יעבוד. יש רק דבר אחד שיכול להביא את הגאולה: אתם חייבים לעורר אהבה גדולה ושלום גדול."

הדרך שבה יוכל החודש הזה להתמלא רק בכמות עצומה של אור, ולא בשם חושך פוטנציאלי, היא שכל אחת ואחד מאתנו נתחייב להקשיב לאהרן. אהרן הוא המגן של החודש הזה, הערוץ שישנה את החודש לאור גדול, וכל אחת ואחד מאתנו חייבים למצוא דרך, אפילו אם אנו חושבים שאנו כבר רוחניים מספיק ואוהבים מספיק, לעורר אהבה בינינו ובין אנשים אחרים.

אם אנו רוצים לקבל את ההגנה של אהרן, אנו חייבים לעורר משהו מיוחד החודש הזה. מכיוון שרק להתחבר לאנרגיה של ראש החודש ולקבל את עזרת אהרן זה לא מספיק; אנו חייבים לחיות עם אהרן. ולחיות עם אהרן זה אומר שכל יום נמצא דרכים שבהן נוכל להביא יותר אהבה לעולם הזה, בין אם זה בין שני אנשים או יותר, ובין אם זה בינינו ובין אדם אחר או אנשים אחרים.

כשאנו נכנסים אל ראש חודש אב, אנו חייבים לעשות מאמץ להתחבר לכוח של אהרן ולעורר אהבה גדולה בדרכים שאין אנו רגילים אליהן. באמצעות החיים עם אהרן החודש הזה, תהיה לנו ההזדמנות להביא את אור השלום והאהבה אל העולם הזה; אור שיש לו הפוטנציאל לשנות לחלוטין כאב, סבל ומוות.

קטגוריות : קבלה עם מיכאל ברג