שלוש דרכים מפתיעות להפגת לחץ / מוניקה ברג

תחילתה של שנה חדשה היא תמיד תערובת של רצון גדול לשינוי שמלווה בדרך כלל בפעולה מידית. אנו מוצאים את דרכנו מחדש לאחר החופשה ורבים מאתנו עסוקים מאוד בקיום החלטות, שחרור מהרגלים, ובניסיון לעשות דברים אחרת מאשר עשינו אותם בשנה שעברה.

בתחילת השנה החדשה, אנו גם נוטים ליצור לחץ נוסף, להציב מועדי סיום לוחצים, ורצון להתקדם בתהליך כדי להשיג את המטרות שלנו. חוסר נוחות הוא חלק טבעי של גדילה והתרחבות, אבל הוא גם יכול לגרום לנו להחליק חזרה להרגלינו הישנים.

כמה רבים מאתנו, לאחר יום לחוץ, ממלאים את כרסנו בחבילה של גלידה או בכוס שניה של יין, רק כדי להתחרט על כך בבוקר שלמחרת? זה סוג התגובה שאנו רוצים להימנע ממנה ככל האפשר, ויש כמה דרכים פשוטות באופן מפתיע להפיג את הלחץ באותו רגע.  

שלוש דרכים מפתיעות להפגת לחץ / מוניקה ברג

לעיסת גומי לעיסה

אנו מוצאים את שורשי גומי הלעיסה כבר אצל היוונים הקדמונים ובני המאיה שלעסו סוגים מסוימים של שרף עץ. האינדיאנים באמריקה גם הם לעסו שרף עצים וגומי הלעיסה המסחרי הראשון הוצג בשנת 1800. זה לכשעצמו נותן לנו את הרעיון שלעיסה משרתת יותר מאשר אכילת ממתקים גרידא.

מחקר אחד שנערך במרכז טוקיו ובאוניברסיטה לרפואת שיניים מצא שמשתתפים במחקר שלעסו גומי לעיסה במשך 14 יום הורידו את רמת החרדה שלהם הרבה יותר מאשר אלה שלא לעסו.  חוקרים באוניברסיטת קרדיף ערכו מחקר דומה ומצאו שהמשתתפים שלעסו גומי לעיסה במהלך משימות זיכרון הגיבו מהר יותר והיו מרוכזים יותר מאשר אלה שלא לעסו. כשהתחלתי לכתוב את ספרי הראשון, הבנתי שיהיה זה נבון ונחוץ לזרוק את גומי הלעיסה המתוק ולעבור לגומי לעיסה נטול סוכר.

בפעם הבאה שתרגישו נחשול של מתח, קחו גומי לעיסה וראו אם העצבים שלכם נרגעים קמעא. רק ודאו ללעוס גומי לעיסה נטול סוכר. תחסכו לעצמכם הרבה זמן, כסף וחרטות מאוחר יותר אצל רופא השיניים.

לרקוד

מחקרים על גבי מחקרים מראים לנו שאין באמת רפואה טובה יותר ללחץ וחרדה מאשר התעמלות. תרגול תמידי היה חלק חיוני מחיי מאז ימי נערותי.  אתם יכולים לומר לעצמכם שאין לכם זמן ללכת לחדר הכושר כשאתם מרגישים לחוצים מאוד, אבל למרבה המזל יש גם לכך פתרון!

מסתבר שריקוד במשך חמש דקות בלבד לצלילי שיר שאתם אוהבים יכול לא רק להקל על הלחץ, אלא גם לשפר את המיקוד ואת מצב הרוח שלכם. מחקר שנעשה על ידי אוניברסיטת ניו יורק ואוניברסיטת שפילד נתן למשתתפים להקשיב למוסיקה במעבדות שלהם במשך חמש דקות. ניתנה להם האפשרות רק לשבת ולהאזין, לרכב על אופני כושר, או לרקוד; ולכולם ניתנו משימות קוגניטיביות לאחר מכן. החוקרים מצאו שרוב המשתתפים שבחרו לרקוד הפגינו כישורי פתרון בעיות משופרים יותר לאחר מכן. גם אני פותרת בעיות רבות לאחר אימון גופני טוב.

אם היה לכם יום קשה במיוחד ואתם יכולים למצוא לעצמכם חמש דקות, שימו אוזניות והתחילו לזוז! השיר שמניע אותי הוא "אני אשרוד" של גלוריה גיינור.

תנו לעצמכם עיסוי בטן

"יש לי פרפרים בבטן" הוא משפט שכולנו מכירים והוא מקושר לחרדה וללחץ. מערכת העיכול שלנו היא פעמים רבות המקום הראשון שבו אנו מרגישים לחץ בגופנו, אבל היא גם מרכז אנרגיה רגיש מאוד.

מומחי בריאות במאיו סנטר מצאו שעיסוי קל של האזור הזה יכול להרגיע אתכם ולהחזיר את מערכת העיכול שלכם בחזרה למסלול בתקופות של מתח ולחץ. זה תרגול פשוט ומרגיע שיכול להיעשות כמעט בכל מקום. בפעם הבאה שתרגישו את הלחץ הזה בקיבה שלכם במצבי מתח, קחו כמה דקות ועסו את הבטן שלכם.

עדיף לשכב על הגב, אבל אם אין אפשרות כזו, אפשר לעסות זאת גם בישיבה נוחה. הפעילו לחץ עדין, עסו את הקיבה שלכם בדיוק מתחת לצלעות ומעל לטבור, בתנועות סיבוביות בכוון השעון. 

מתח וחרדה הם דברים שכולנו חווינו בזמן זה או אחר, ובעוד החוויה אינה נעימה, היא גם אינה חייבת להיות "רעה". מנקודת ראות קבלית, לחץ יכול להיות מניע חזק מאוד שמראה לנו מה אנו מסוגלים לעשות ואפילו יכול לגלות לנו את גדולתנו.

לחץ יוצר נסיבות לשינוי, בדיוק כפי שפיסת פחם משתנה ליהלום לאחר לחץ עצום.

הרב ברג מציע גישה אפילו עמוקה יותר להבנת הלחץ ולסיבה לכך שרבים מאתנו חווים אותו כיום:

"שורשי הלחץ, כפי שהוא מובן על ידי המקובלים, נמצאים הרבה מעבר לעולם הפיזי. בעוד מדע הרפואה רואה את הלחץ כמצב שלילי, הרי שהמקובלים אומרים שמקור הלחץ הוא טבעו של האור, שיתגלה בעידן הדלי. חווית הלחץ שלנו היא למען האמת כוח האור, המפעיל לחץ על האנושות כדי לסלק את כל צורות הכאוס."

כאשר הלחץ מגיע, ראו אותו כסימן לכך שמתרחש שינוי בחייכם. אמרו לו כן, ובמקום לחפש את מקומות הנחמה הקודמים, חזרו למקום של אמון וודאות.

ממחשבה לפעולה

אם אתם מרגישים לחץ השבוע, נסו אחת משלושת הדרכים הללו וראו כיצד משתנים הגוף והרוח שלכם. 

קטגוריות : קבלה עם מוניקה ברג