ההיסטוריה של הזוהר

התגלות ספר הזוהר

המאה הראשונה. זמן של שואה

בשנת 63 לפני הספירה כבשה האימפריה הרומית את מדינת יהודה, ששכנה על האדמה שנקראת היום ארץ ישראל, והשטח נשטף בדם. מדינת יהודה התנגדה לשלטון הרומאי בין היתר מפני שהרומאים הטילו סנקציות חמורות על הפעילות הרוחנית של בני ישראל באותה התקופה. אחד מחכמי הדור בימים ההם היה רבי עקיבא, שהיה גם המנהיג הרוחני של מרד בר-כוכבא.

רבי עקיבא נידון למוות על ידי השלטון הרומאי מפני שלימד תורה ברבים. אלפים התקבצו כדי להיות עדים להוצאתו להורג של המנהיג הרוחני הענק. תהליך ההוצאה להורג היה אכזרי ומזעזע: הרומאים עינו אותו במסרקות ברזל, כלומר תלשו את עורו מגופו באמצעות מסרקות ברזל חדים כתער, עד אשר יצאה נשמתו מגופו. רבי עקיבא חווה שעות ארוכות של כאבי תופת אבל שנים רבות של עבודה רוחנית לימדו

אותו לשלוט במימד הפיזי ולכן חווה אקסטזה של התעלות רוחנית, ותוך כדי קריאת שמע עזב את העולם עם שמחה עצומה בליבו.
רבי עקיבא השאיר אחריו את תלמידו האהוב, אדם שיהפוך למקובל הגדול ביותר בהיסטוריה, ענק בין כל המיסטיקנים, החכם הנערץ, רבי שמעון בר-יוחאי. החשש הרומאים חששו מפניו של רבי שמעון בר-יוחאי האדיר יותר מאשר פחדו מרבי עקיבא, ולכן הוצאה להורג נוספת נקבעה… הצדיק המיסטיקן שידע את אשר צפוי לו חיפש מחסה במערכה מבודדת בפקיעין, בארץ ישראל, יחד עם בנו.

המערה בפקיעין, שם גילה רבי שמעון בר-יוחאי את חכמת הזוהר

במשך 13 שנים הסתתרו רבי שמעון בר-יוחאי ובנו מפני הצבא הרומאי. כיוון שכחלק מעבודתם הרוחנית התאמנו השניים מדי יום על העצמת יכולת השליטה בעולם החומר, כפי שעשה המורה הגדול רבי עקיבא, נהג רבי שמעון בר יוחאי לקבור את עצמו עד צוואר כדי להתחבא מפני הצבא הרומאי. בכל יום ויום, במהלך תקופת ההתבודדות שלו, היה קבור עד צוואר באדמה ובמהלך השנים הארוכות הללו של בדידות מכאיבה, גילה את כל סודות הזוהר. נאספו ובאו אליו למערה קבוצת מנהיגים רוחניים של הזמנים ההם – חלקם בגוף, חלקם ברוח – אסיפה מכוננת שכללה גם את נשמותיהם של משה רבנו ושל אליהו הנביא.

לאחר שגילה את חוכמת הזוהר ביקש רבי יוחאי להגן עליה ולשמרה, ולכן קרא לאחד מתלמידיו – רבי אבא – וביקש ממנו להעלות את הידע הזה על הכתב.

אבא היה בעל יכולת כתיבה יוצאת דופן והשתמש בשפה אבסטראקטית של מטאפורות ומשלים. אבא הצפין את סודות הזוהר בתוך סבך סיפורים דימויים, במטרה להקשות על כוחות הרשע להבין ולעשות שימוש לרעה בכוח העתיק של הזוהר.

לאחר דורו של רבי שמעון בר-יוחאי, רק מי שנודע כמנהיג רוחני קיבלו את הגישה לחוכמת הזוהר, שאב את האנרגיה הגלומה בו ויצר את חוכמת הקבלה על בסיס הגילויים שהוצפנו בזוהר הקדוש.
עד עצם היום הזה, נחשב ספר הזוהר למסמך המוחלט והסמכותי של חוכמת הקבלה. עם זאת, עבור ההדיוטות בדור ההוא, נחשב הזוהר ליצירה מיסטית ורוויית פנטזיה. במבט לאחור ניתן להבין זאת שכן הזוהר דיבר על רעיונות ועל מושגים שהקדימו את זמנם במאות שנים.

בעידן שבו המדע קבע שהעולם שטוח, הזוהר מתאר את כוכב הלכת שלנו ככדור, עליו חיים בני אדם שחווים יום ולילה באותו הזמן, באזורי זמן שונים. הזוהר מתאר את רגע הבריאה כמו פיצוץ של מפץ גדול. הוא מדבר על יקום בעל עשרה מימדים. הוא חוקר את הרעיון של יקומים מקבילים. באותם ימים נחשבו הספקולציות הללו ככפירה בעיקר, והפחידו את האנושות. ועדיין, היו רעיונות מרחיקי לכת עוד יותר בספר הזוהר.

רבי שמעון בר-יוחאי לימד שהזוהר הוא יותר מספר הנושא בתוכו סודות וחוכמה רוחנית. לדבריו, החיבור המיסטי המתקיים בספר הזוהר הוא כלי אנרגטי רב עוצמה, כלי מציל חיים בעל יכולת להביא לשלום אמיתי, הגנה, רפואה, משמעות ומודעות עבור כל מי שמחזיק בו.

החכם הגדול, רבי שמעון בר-יוחאי ציין גם שיום יבוא ושאפילו ילד בן שש יעמיק בידע הרוחני של הזוהר. אבל עד שהזמן הזה יגיע, את כתבי היד המקוריים של הזוהר חייבים להצפין ולהסתיר.

הסתרת הזוהר

כתבי היד של הזוהר הוסתרו במשך מאות בשנים. עמעום האנרגיה הרוחנית של הזוהר נדרשה מאוד בתקופת ימי הביניים, תקופה שבה כל היבט של תרבות – כולל חינוך, מדע, ותקשורת – היה בנסיגה חמורה.

במשך אותה תקופה, הזוהר כמעט ונעלם מהעולם. מעט מאוד אנשים באוכלוסיה שמעו עליו. כל מי שחפץ לקרוא בו – בכל מדינה, בכל שפה, בכל מחיר – עמד בפני חיפוש ארוך ומייגע.
באשר לתקופה ארוכה זו של הסתרה, המקובלים מתייחסים להערותיו של הזוהר בחלק של ספר שמות.

הידע של הזוהר היה אמור להישאר מוסתר ומוצפן עד 1,200 שנים לאחר חורבן בית המקדש השני – 100 שנה עבור כל אחד מ-12 שבטי ישראל.

במהלך תקופה זו, בכל דור ודור, החכמה של רבי שמעון בר –יוחאי עבר ממורה לתלמיד כחוכמה שבעלפה.

המקום שבו הופיע ספר הזוהר מחדש באופן גלוי היה ספרד.

הפצת הזוהר

בשנת 1270 לספירה הופיע הזוהר מחדש – הוא התגלה על-ידי בספרד על ידי רבי משה דה לאון.

כשהאנרגיה הרוחנית של הזוהר קרנה על העולם בפעם הראשונה בהיסטוריה הרובד המיסטי הגלום בו הצית את הלא מודע הקולקטיבי של דור שלם. הכוח של הזוהר הניע את העולם ליציאה מתקופת החושך של ימי הביניים.

הכוח של הזוהר הניע את העולם ליציאה מימי הביניים

למרות שיש אנשים שמאמינים שהזוהר הוא טקסט יהודי, שאמור להיות ברשותם של תלמידי חכמים נבחרים בלבד, הרי שהזוהר נלמד על-ידי כל האנשים. במאה ה-15, למשל, הייתה באירופה תנועה ידועה שנקראה "מקובלים נוצרים" וחבריה התעמקו בלימוד ספר הזוהר. אחד המלומדים הנוצריים הראשונים היה ג'ובאני פיקו דלה מירנדולה שראה את חכמת הקבלה כחלק מהתורה שבעל-פה שנמסרה על-ידי משה רבנו בהר סיני. הוא החשיב את הזוהר כהתגלות אלוהית, ראה בו המפתח האבוד להבנת חכמה עתיקה שהיה בכוחה לגלות את הסודות הפנימיים של הנצרות.

דלה מירנדולה נפטר בגיל 31. את מאמציו להפצת חכמת קבלה בעולם הנוצרי המשיך יוהנס רויכלין, חלוץ בחקר השפה העברית. בספרו "על אמנות הקבלה", טען רויכלין, כמו דלה מירנדולה לפניו, שהאמונה הנוצרית לא יכולה להיות מובנת באמת, בלי ההבנה של העקרונות הקבליים.

התפתחות נוספת בתחום התרחשה במאה ה-17, כאשר המקובלים כריסטיאן קנור וון-רוזנרוט ופרנסיס וון-הלמונט תרגמו את הזוהר ללטינית. הטקסט הזה, שידוע גם בשמו "הקבלה דנודטה", השפיע על הרבה מאוד תלמידים חכמים גדולים ועל המדענים של אותה תקופה, כולל גוטפריד לייבניץ בגרמניה וסר אייזיק ניוטון באנגליה. אגב, את עותק של הזוהר של סר אייזק ניוטון, ניתן למצוא בספרייה של אוניברסיטת קיימברידג’.

הזוהר כיום

תרגום של הזוהר על ידי רב אשלג. ספר פנחס.

במהלך שנות ה-20 של המאה ה-20 פרץ עידן חדש בתפישת הזוהר, בזכות פועלו של הרב יהודה אשלג, שהקים את הארגון הידוע כיום כמרכז לקבלה. הרב אשלג היה זה שכתב את התרגום הבלתי מקוצר הראשון של הזוהר מהמקור בארמית לשפה העברית, חיבור שכלל גם את הפירוש שלו לטקסט – "פירוש הסולם".

בשנת 1995 יצא מיכאל ברג, מנהלו של המרכז לקבלה, למסע ארוך בן עשור, במהלכו תרגם את הזוהר ואת פרשנויותיו לשפה האנגלית. הייתה זו הפעם הראשונה שהטקסט העמוק הזה מתורגם, מה שהפך אותו זמין לקהילה הבינלאומית הרחבה של דוברי האנגלית. תרגום הזוהר לאנגלית מהווה נקודת מפנה היסטורית, המאשרת באופן נחרץ, כי הקבלה והזוהר מתעלים מעל כל הדתות, בדיוק כמו שעקרונות המדע מתעלים מעל לגזע או לאום.

כיום, יש מיליוני סדרות של זהר בתפוצה עולמית.

לרכישת סט ספר הזוהר – פירוש הסולם

קטגוריות : ספר הזוהר