צרו את המגן שלכם / מיכאל ברג

חודש גדי מיוחד בכך שהחודש מתחיל ביום השביעי של חנוכה. החודש הקודם, חודש קשת, היה זמן שבו הייתה לנו היכולת למשוך נסים אל חיינו. היכולת הזו נובעת מהמאורע הקוסמי של חנוכה, ערוץ הנסים, שממשיך עכשיו אל חודש גדי.

מדוע זה מתרחש? כדי להבין את המתנות ואת האתגרים הזמינים לנו בחודש הזה, הרב ברג מסביר מתוך הזוהר שיש שלושה חודשים שבהם שולטים הרבה דין ושליליות. אלה הם החודשים סרטן, אריה וגדי. אבל לא מדויק לראות את חודש גדי רק כחודש של דין.

יש הבנה הרבה יותר עמוקה, חזקה וחשובה שניתנת לנו בקטע של הזוהר המתייחס לחודש הזה. במקום חודש שלילי, זה חודש עם כמות עודפת של אור.  

רב אשלג גם הוא דיבר על העיקרון הזה. כפי שכתב, במשך הזמן הזה, השכינה, ההיבט הנקבי של הבורא שקיים בעולם, אינה מתגלה.  השכינה אינה משהו שאנו יכולים להבחין בו עם חמשת החושים שלנו, אלא, הזוהר מתייחס אל השכינה כאל "מעטה ההגנה" שלנו. במלים פשוטות, כאשר השכינה נוכחת, היא מונעת מאתנו לקבל כמות יתר של כוח האור של הבורא.

בדיוק כפי שכדור הארץ זקוק לשכבת האוזון כדי להגן עליו מפני השמש, גם אנו זקוקים להגנה מהכוח האינסופי של האור הלא מסונן. אם כן, במקום חוסר של אור בחודש הזה, יש חוסר במעטה ההגנה שבדרך כלל מגביל את כמות האור שנכנסת לעולם.

מאמר לראש חודש טבת

עם ההבנה הזו, אנו מתחילים לקבל מושג על מהותו של החודש הזה. זה חודש שאין בו מסנן קרינה ולכן יש בו שפע יתר של גילוי אור הבורא. זו הזדמנות חיובית מאוד, אבל זה גם זמן שבו עלינו להיות זהירים. ההשפעה המלאה של כוח האור של הבורא יוצרת יותר מדי אור, יותר מדי חום, שיכולים להתבטא בצורות שונות של חורבן והרס.

הרב הדגיש לעתים קרובות את הנקודה שבמשך ההיסטוריה, השפיע מזל גדי על האנשים בצורה שלילית. זה מכיוון שהאנשים נכנעו לחוסר סובלנות ולשנאת חינם במשך החודש הזה. אלה הנוהגים בחוסר סובלנות, אלה שאינם חולקים עם אחרים, אלה שהם אנוכיים, זה חודש שבו אין מה שיעצור אותם. אין שום מסנן שימנע מאנשים המנותקים מהאור מלהכניס דין אל חייהם.

בסך הכל, זה חודש רציני מאוד שבו יש הזדמנות גדולה, אבל בו בזמן, גם סכנה גדולה. כאשר יש חדירה עצומה של אור אל כלי בלתי מוכן – אל אדם שאינו מוכן לכך, או שפועל בחוסר כבוד אנושי או בחוסר אהבה כלפי אדם אחר – גורם האור הזה קצר. האור גורם לשליליות.  

איך נוכל לוודא שהחוויה שלנו את זרימת האור הזה תהיה חיובית? איך נוכל להיות בטוחים שהוא יביא ברכות אל חיינו? התשובה שוכנת במודעות שלנו ובהתנהגות שלנו.

בחודש הזה, אנו חייבים להתאים את עודף שפע האור לעודף השפע של כבוד אנושי שיוענק לאחרים. אנו חייבים לטפח עודף שפע של נתינה. אנו חייבים להיות מוצפים באהבה כלפי אנשים אחרים. בדרך זו, נוכל להתחבר אל מזל גדי באופן חיובי ולעשות שימוש חיובי בעודף שפע האור שבו. 

קטגוריות : קבלה עם מיכאל ברג, ראש חודש עברי