על נתינה וקבלה של אהבה

על נתינה וקבלה של אהבה 
מאת: המרכז לקבלה

יש הרבה אנשים שישאירו חותם בחיינו. אבל אלה אותם נזכור בחיבה הם לעתים קרובות אלה שאוהבים אותנו ללא תנאי. הם נותנים לנו את אהבתם ללא כל מניעים אישיים, מושיטים יד כאשר אנו זקוקים לכך, מנחמים אותנו כאשר אנו נופלים, ותומכים בנו כאשר אנו חותרים להגשים את מטרותינו. הם מרכיבים את הקהילות שלנו, את המשפחות שלנו, ואת מערכות התמיכה שלנו. לא היינו יכולים להצליח בלעדיהם.

על נתינה וקבלה של אהבה

אם בוחנים את העניין לעומק, יש באמת רק שני סוגים של אהבה: אהבה אנוכית ואהבה ללא תנאי. כולנו חווינו את שניהם. אלה שמונעים על ידי הרצון לקבל משהו ממערכת יחסים, אוהבים בצורה אנוכית – אפילו אם זו אהבה. מהצד השני, אהבה ללא תנאי אין בה לעולם שום רווח אישי, זה לאהוב מישהו בדיוק כפי שהוא – טוב או רע.

חשבו על היחסים החשובים ביותר שלכם. האם אתם נותנים אהבה בלי שום תנאים?

המרכז לקבלה מלמד שאנו חייבים לתת לאחרים ולאהוב אותם ללא תנאי כדי לגדול באופן רוחני. זה נראה מובן מאליו לרובנו. ועם זאת, אם נבחן בכנות את המעשים שלנו, האם נוכל באמת למצוא בהם תמיד אהבה ללא תנאי?

"מה שאנו חייבים ללמוד הוא," אומרת קרן ברג, "שכאשר אנו אוהבים מישהו – שותף, חבר, או בן משפחה – ויש להם מצבי רוח לא נעימים, או שהם לוחצים לנו על הכפתורים, אנו עדיין חייבים לתת להם אהבה ללא תנאי, בדיוק כפי שהיינו רוצים שהם יתנו לנו אהבה ללא תנאי עם כל החסרונות והחולשות שיש לנו."

כבני אדם, אנו מועדים ליפול, בדיוק כמו אלה שאנו אוהבים. המטרה שלנו בנתינה לאחרים היא תמיד לתת אהבה בלי להציב תנאים שיש למלא אותם, או סטנדרטים שיש לעמוד בהם. ואנו  מקווים שהם יעניקו לנו אותה אהבה בתמורה. אבל אין זה אומר שאנו חייבים לסבול התעללות או התנהגות לא נאותה. גבולות בריאים נחוצים בכל מערכת יחסים. אבל, כפי שמציינת קרן ברג, "אנו חייבים לאפשר לקרובים אלינו להרגיש שהם חלק מאתנו – אפילו כאשר הם "מחוץ למשחק" כמו שאומרים, או כאשר הם מתנהגים כמו ילדים ולא כמו מבוגרים".

כאשר אנו רוצים לקבל משהו ממישהו אחר לתועלתנו האישית, אנו מסבכים את היחסים. אנו נעשים לא נדיבים ויכולים להפסיק לאהוב שלא במתכוון כאשר אנו לא מקבלים מה שאנו רוצים. ההתנהגות הזו נובעת לעתים קרובות מרגשות החוסר שבחיינו – ומהתפיסה המוטעית שאלה שאנו אוהבים יכולים למלא אותנו בדרך כלשהי.

העבודה הרוחנית שלנו בחיים האלה היא להגדיל את יכולת האהבה שלנו כלפי אחרים. המרכז לקבלה מלמד שהעבודה שלנו היא לפתוח את לבנו ולתת לעולם אהבה ללא תנאי. איך נדע אם הגענו לרמת האהבה הזו? כאשר נדאג לאחרים בעמקות כזו עד שהרצון שלנו לתת להם יהיה בלי לצפות לשום דבר בתמורה. המילוי שאנו מוצאים בחיים הוא ביחס ישר לעומק בו אנו מגדילים את האהבה ללא תנאי שלנו לאחרים.

אמת, אהבה היא צורך אנושי בסיסי. אבל, לא נקבל אותה באופן ממלא באמת עד שנלמד לתת אותה ללא תנאי. "זוהי מתנת אהבת החינם", אומרת קרן ברג, "והדרך היחידה שבה נוכל לקבל מתנה כזו היא כאשר נוכל לתת אותה. זה סוג האהבה שיש לבורא אלינו." כאשר אנו מוכנים לתת אותה, האהבה תחזור אלינו בדרכים המדהימות ביותר

קטגוריות : זוגיות ואהבה, שפע והצלחה